Rok szkolny i studia

w UK i USA

Myślisz o edukacji za granicą? Gratulujemy! Chętnie Ci w tym pomożemy.

Z nami możesz wyjechać do szkoły w prawie 30 krajach! Dzięki wieloletnim doświadczeniu chętnie pomożemy Ci w doborze najlepszego ośrodka. Kompleksowo zorganizujemy dla Ciebie wyjazd: przygotujemy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje, wspólnie wybierzemy szkołę (spośród kilku najlepiej dopasowanych do Ciebie propozycji), formę zakwaterowania i rodzaj programu. Zapewnimy przygotowanie językowe (nawet w wakacje!), tłumaczenie dokumentów, odciążymy Cię z wypełniania formularzy i dokonywania płatności.

Kiedy już wyjedziesz, cały czas będziemy sprawować nad Tobą opiekę – nasz telefon będzie dla Ciebie dostępny 24/7. Z nami nauka za granicą stanie się prawdziwą przyjemnością!

Jako że największym zainteresowaniem wśród naszych studentów cieszą się szkoły w Wielkiej Brytanii i w USA, poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych właśnie rynków.

 

SZKOŁA PAŃSTWOWA

W naszej ofercie znajdziesz fantastyczne publiczne szkoły i college w Wielkiej Brytanii! Spośród naszej bazy ponad 30 szkół publicznych w południowej Anglii chętnie wybierzemy tę, która idealnie spełni Twoje oczekiwania. Ważna informacja – nauka w szkołach publicznych w Anglii jest bezpłatna! Jesteś kwaterowany w brytyjskiej rodzinie goszczącej z wyżywieniem HB – Twoja nowa rodzina zapewnia śniadania i obiadokolacje. Ze swoją nową rodziną spędzisz też wolne popołudnia i weekendy. Na pewno chętnie pokażą Ci największe atrakcje okolicy i zabiorą w ciekawe miejsca. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim czas wolny wieczorami i w weekendy – możesz wrócić do domu, wyjść z nowymi znajomymi na miasto czy do kina. Dodatkowo poznasz tradycje i codzienne zwyczaje typowej angielskiej rodziny, a także spędzisz czas w komfortowych warunkach pod opieką „tymczasowych rodziców”.

SZKOŁA PRYWATNA Z INTERNATEM

Kompleksowa opieka i nauczyciele z pasją! Współpracujemy z najlepszymi szkołami prywatnym w całej Anglii i Stanach – między innymi w Oksfordzie, Londynie, Nowym Jorku czy Bostonie. W naszej ofercie znajdziesz szkoły duże, kameralne, dla dzieci, młodzieży starszej, koedukacyjne, tylko dla dziewcząt/chłopców. Możliwości jest mnóstwo, wybór należy do Ciebie!

Jest to  rozwiązanie dla osób poszukujących kompleksowych rozwiązań. Jesteś kwaterowany na kampusie szkoły – uczysz się i mieszkasz w jednym miejscu, w środowisku międzynarodowym, ponieważ do tego typu szkół uczęszczają zarówno Brytyjczycy (w UK), Amerykanie (w USA), jak i młodzież z innych krajów.

Szkoły prywatne doskonale przygotują Cię z wybranych przedmiotów: ścisłych, humanistycznych, muzycznych czy sportowych.

Dodatkowo w weekendy masz możliwość uczestniczenia w wycieczkach organizowanych przez szkołę i w wachlarzu popołudniowych activities.

 

Stypendia na naukę w UK i USA

Jako agent i zaufany partner wielu szkół, często dysponujemy stypendiami, do których inne Firmy nie mają dostępu.

Dodatkowo stale współpracujemy z Partnerem ze Stanów Zjednoczonych, oferującym stypendia do 75% na naukę w wybranych college’ach i uniwersytetach!

Bezpłatnie przeliczymy dla Ciebie wysokość stypendium, jakie możesz uzyskać na naukę w Stanach:

Joanna Kowolik

joanna@project-travel.pl

665 123 850

Możesz wyjechać na ile chcesz. Jeżeli nie czujesz się gotowy na dłuższy wyjazd, możesz wyjechać do UK na tak zwany „tester”, trwający maksymalnie 3 miesiące. Możesz także wyjechać na rok lub więcej – takie programy oferujemy osobom w wieku 11-17 lat.

W Stanach proponujemy wyjazdy na rok lub dłużej. Aby spędzić rok szkolny w USA, musisz mieć między 14 a 17 lat.

Jest to doskonała okazja na polepszenie swojego angielskiego, zbudowanie sieci międzynarodowych kontaktów i zdobycie nowych umiejętności – przede wszystkim miękkich, jak: praca zespołowa, poszanowanie cudzej własności czy umiejętność negocjacji.

WYJAZDY KRÓTKIE

(kilka tygodni, trymestr)

Jeżeli marzysz o „testerze” – pobycie na maksymalnie kilka miesięcy w UK, napisz do nas!

Zaproponujemy Ci szkoły najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Poza nauką, będziesz mógł rozwijać swoje hobby: ulubioną dyscyplinę sportową, dziedzinę sztuki czy nauki. Z nami przekonasz się, jak sprawnie możesz połączyć naukę z zabawą!

Zajmujemy się: doborem szkoły, organizacją zakwaterowania, tłumaczeniem dokumentów, aplikacją.

WYJAZDY DŁUGIE

(rok, dwa lata)

Mając w planie zrealizowanie pewnego etapu edukacji w Wielkiej Brytanii lub Stanach, zgłoś się do nas, chętnie pomożemy!

Oferujemy: programy gimnazjalne, roczne programy GCSE, program licealny zakończony maturą (brytyjską A-Level lub amerykańską SAT) lub międzynarodową maturą IB.

Wyjeżdżając na program długoterminowy, zdobywasz prestiżową kwalifikację i wpis do CV. Potencjalni rekruterzy i uczelnie patrzą bardzo przychylnym okiem na tych, którzy realizowali pewien etap edukacji za granicą.

Zajmujemy się: doborem szkoły, organizacją zakwaterowania, tłumaczeniem dokumentów, aplikacją.

STUDIA W ANGLII

Wiele osób marzy o studiach w UK lub USA. Jeśli należysz do tego grona, skontaktuj się  z nami!

W Anglii proponujemy wyjazdy na programy pomostowe Foundation lub International Year One, dzięki którym dostaniesz się na wymarzony kierunek nawet jeśli przegapiłeś aplikację przez UCAS.

Osobom, które chcą studiować za granicą, pomagamy przygotować się do tego procesu. Przygotujemy Cię językowo, przeprowadzimy egzaminy (TOIEC i Pearson), wspólnie z Tobą napiszemy Personal Statement. Następnie dostarczymy tłumaczenie Twoich dokumentów i certyfikatów – słowem, z nami przejdziesz przez pierwszy etap rekrutacji.  Pokażemy Ci, jak działa platforma UCAS!

W kolejnych etapach rekrutacji do poszczególnych krajów pomogą Ci nasi zaufani partnerzy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może już jesteś zdecydowany na wyjazd? Zostaw nam swoje dane, na pewno się z Tobą skontaktujemy!Adres e-mail, na który chcesz otrzymać ofertę.Oddzwonimy, aby pomóc w wyborze szkoły, która spełni Twoje oczekiwania. Nie użyjemy tego numeru w żadnym innym celu. Naprawdę!
AngliaStany ZjednoczoneInny kraj


Po prostu ciekawi nas jak tutaj dotarłaś/eś 🙂
Ta strona jest chroniona przez bezpieczne wypełnianie formularzy reCAPTCHA i stosuje politykę prywatności Google i warunki użytkowania.Słowa naszych uczniów

„Studia w Wielkiej Brytanii otwierają wiele drzwi do światowej kariery” – Aleksandra

„Jechać warto – chociażby po to, aby dać sobie szansę na poznanie siebie samego. Jest to idealny sposób na sprawdzenie swojej samodzielności” – Michał

„Dziękuję również po raz kolejny za wszystkie wcześniejsze wyjazdy językowo-sportowe, w jakich brałam udział z Project Travel, bo w pewnej części to też ich zasługa, to w jakim miejscu teraz jestem – nauczyłam się dzięki nim języka, ale też kultury brytyjskiej (Kingswood), otwartości i chęci poznawania ludzi z całego świata. Polecam wszystkim uczniom wyjazdy i naukę języków i przesyłam motywację! Wszystko jest możliwe” – Ola Murek

Pozostańmy w kontakcie – zapisz się do naszego newslettera!Co powinienem wiedzieć o nauce w Wielkiej Brytanii?

Jeżeli szczególnie interesuje Cię temat różnic między polską a brytyjską szkołą oraz tego, co możemy dla Ciebie zrobić, zapraszamy do naszego przewodnika.

Project to wszechstronna firma edukacyjna – kształcimy w naszej szkole językowej w Katowicach i pomagamy kształcić się za granicą.

Organizujemy:

• wakacyjne kursy językowe, na które możesz wyjechać na tydzień lub dłużej

• staże w UK, na które możesz wyjechać na tydzień lub dłużej

• kilkutygodniowe pobyty w brytyjskich i międzynarodowych szkołach

• wyjazdy na semestr lub dłużej

• wyjazdy na rok lub dwa lata – realizowanie brytyjskiego programu GCSE (odpowiednik polskiego gimnazjum), Sixth Form College zakończony egzaminami A-Levels (matura brytyjska) lub IB (matura międzynarodowa)

• roczne programy pomostowe Foundation, po których masz szansę dostać się na wymarzone studia w UK

• aplikację na studia w Wielkiej Brytanii.

Istniejemy na rynku już od 20 lat, obsłużyliśmy tysiące klientów wyjazdowych.

W naszej ofercie mamy zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne. Możesz wybierać spośród tradycyjnych lub nowoczesnych ośrodków; szkół małych i dużych; szkół dla dziewcząt, chłopców czy koedukacyjnych. Jeżeli zawsze marzyłeś o nauce w tradycyjnej szkole niczym Hogwart, mamy dla Ciebie propozycję. Jeżeli wolisz mniejszą, nowoczesną, fantastycznie wyposażoną szkołę – tu również sprostamy Twoim wymaganiom. Ty mówisz nam o swoich potrzebach, nasze zadanie to: make it possible.

Nasza rola w Twoim wyjeździe to coś więcej niż tylko consulting. Wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami wyszukujemy dla Ciebie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom szkoły, dostarczamy tłumaczenia dokumentów, prowadzimy Cię przez całą aplikację. Po Twoim wyjeździe, cały czas trzymamy rękę na pulsie – regularnie otrzymujemy raporty o Twoim stanie i wynikach, a w razie kłopotów błyskawicznie interweniujemy. Nie wysyłamy Cię „w ciemno” – z nami możesz lecieć na weekendowy preview, podczas którego dokładnie obejrzysz swoją przyszłą szkołę, porozmawiasz z nauczycielami, dyrekcją i innymi studentami. Chcemy mieć pewność, że wspólnie dokonamy najlepszego wyboru. Ty też możesz dołączyć do grona naszych zadowolonych studentów – skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@project-travel.pl

Na pewno kiedyś zadałeś sobie pytanie „Kim chcę zostać w przyszłości?”. Odpowiedź na nie często zajmuje więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Jeżeli w procesie „odnajdywania siebie” choć raz przez myśl przeszło Ci, by spróbować nauki w zagranicznej szkole, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące nauki w Wielkiej Brytanii. Różnice między polską, a brytyjską szkołą Brytyjski uczeń rozpoczyna szkołę podstawową w wieku 11 lat, a trwa ona 3 lata. Przedtem, w tzw. „prep school”, dzieci uczą się podstawowych umiejętności: czytania, pisania, liczenia etc. W szkole podstawowej, podobnie jak w polskiej szkole, nauczane są przedmioty ogólne.

W wieku 14 lat Brytyjczyk rozpoczyna naukę na programie GCSE, dwuletnim odpowiedniku naszego gimnazjum. To już czas pierwszych przymiarek do specjalizacji zawodowej. Uczniowie (w przeciwieństwie do rówieśników z Polski) uczą się tylko 5 podstawowych przedmiotów: języka angielskiego, matematyki, biologii, chemii i fizyki. Do tego „trzonu” mogą dobrać przedmioty dodatkowe, na przykład język obcy nowożytny, sztukę, przedmioty techniczne czy humanistyczne. W wieku 16 lat zdają egzaminy GCSE z pięciu wybranych przez siebie przedmiotów.

Po zdaniu egzaminu GCSE przed angielskim szesnastolatkiem otwierają się drzwi do brytyjskiego Sixth Form College, zakończonego maturą (A-Level). Nauka w szkole ponadgimnazjalnej trwa 2 lata i jest ukierunkowana na specjalizację, którą uczeń sam wybiera. W przeciwieństwie do naszego liceum ogólnokształcącego, w UK młodzież sama wybiera przedmioty, których będzie się uczyć. Spośród gamy (niektóre szkoły oferują ok. 40 przedmiotów, inne prawie 100) uczeń wybiera trzy, z których na koniec zda egzaminy. W puli znajdują się między innymi: antropologia, socjologia, ekonomia, fizyka, matematyka (na poziomie podstawowym i rozszerzonym), teatr, kreatywne pisanie, mechanika czy grafika. Dodatkowo, aby zdobyć cenne punkty przydatne podczas rekrutacji na studia, uczniowie uczestniczą w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Może to być kółko dyskusyjne, dodatkowy język, wolontariat czy zajęcia ze sztuki.

Wreszcie, po osiągnięciu wieku 18 lat i zdaniu egzaminów A-Level (z 3 wybranych przedmiotów), następuje rekrutacja na trwające 3 lata studia. Po tym czasie student otrzymuje tytuł licencjata, który – w przeciwieństwie do Polski – już otwiera wiele drzwi.

Gdzie i kiedy mogę aplikować?

Wszystko tak naprawdę sprowadza się do wieku. Podstawowa zasada to: aby uczęszczać do danej szkoły, musisz być w określonym wieku. Kolejny ważny aspekt to organizacja roku szkolnego. W Polsce rok szkolny dzielimy na dwa semestry, natomiast w Anglii uczniowie uczą się przez trzy trymestry (pierwszy od września do grudnia, drugi od stycznia do kwietnia, a trzeci od kwietnia do czerwca). Każdy trymestr zakończony jest egzaminem, tak zwanym final. Dodatkowo trzeci trymestr zakończony jest egzaminem sprawdzającym wiedzę zdobytą w ciągu całego roku szkolnego.

Możesz wyjechać na część trymestru, pełen trymestr, dwa lub cały rok szkolny. Niektóre szkoły umożliwiają jeszcze krótsze pobyty, tzw. tester programmes, trwające minimum 1 tydzień. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy jeszcze nie są gotowi na dłuższy wyjazd, ale chcieliby zdobyć doświadczenie, podszkolić angielski i przekonać się, czy to przyszłość dla nich.

Formy wyjazdów

Dla międzynarodowego ucznia, jakim jest polskie dziecko, szkoły w UK przewidują różne opcje nauczania na poszczególnych szczeblach edukacji.

Już od pierwszej klasy gimnazjum możesz uczyć się za granicą. Najlepsza formuła w tym okresie to krótki wyjazd (od miesiąca do trzech) na drugi lub trzeci trymestr roku, a więc między styczniem a czerwcem. Z jednej strony jesteś już w miarę zintegrowany ze swoją klasą w Polsce, a z drugiej nie ominiesz ważnych egzaminów w Polsce, gdy będziesz w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli planujesz wyjechać na odrobinę dłużej, tj. na przykład na pół roku czy rok, proponujemy wyjazd w drugiej klasie gimnazjum. Nie masz egzaminów w Polsce, a w Anglii możesz uczęszczać na tzw. przygotowanie do GCSE. Jeżeli spodoba Ci się nauka w UK, możesz zostać na kolejne dwa lata i zdać egzaminy GCSE, a jeśli wolisz wrócić do Polski, zdążysz akurat na trzeci rok gimnazjum zakończony egzaminem.

Uczeń trzeciej klasy polskiego gimnazjum może rozpocząć dwuletnie GCSE.

Przed licealistami również rysuje się kilka ścieżek. Pierwsza klasa liceum to czas, kiedy możesz wyjechać na jeden rok, na tzw. skondensowany program GCSE. Są to dwa lata brytyjskiego gimnazjum „zbite” w jeden, zakończony egzaminami otwierającymi drogę do Sixth Form College. Oczywiście możesz także pojechać na krócej, od kilku tygodni do kilku miesięcy.

W drugiej klasie liceum (jeśli masz skończone 16 lat) proponujemy Ci naukę w brytyjskim Sixth Form College. Możesz wyjechać na semestr, rok lub 2 lata.

Również w trzeciej klasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć program A-Levels. Pamiętaj, że jeżeli nie chcesz robić matury za granicą, ale bardzo interesujesz się studiami w Anglii i chcesz się do nich dobrze przygotować, możesz wybrać program pomostowy Foundation, gdzie podciągniesz się językowo i wejdziesz w tematy związane z dziedziną, w której chcesz stać się ekspertem. Alternatywą dla A levels jest BTEC, matura o profilu praktycznym. Po zdaniu tego egzaminu możesz zarówno aplikować na studia, jak i rozpocząć pracę w zawodzie. Można porównać to do polskiego egzaminu zawodowego po technikum, jednak na Wyspach tytuł BTEC cieszy się o wiele większym szacunkiem niż u nas. Kolejna możliwość to realizacja dwuletniego programu IB, zakończonego maturą międzynarodową. Uczeń wybiera przedmioty, po jednym z 6 grup – 3 na poziomie podstawowym i 3 na poziomie rozszerzonym, z których po dwóch latach zdaje międzynarodowy egzamin maturalny. Matura międzynarodowa cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Przygotowanie do studiów

Jeżeli rozważałeś kiedyś studiowanie w Wielkiej Brytanii, mamy dla Ciebie kilka rozwiązań.

Pierwszym wariantem, który powinieneś rozważyć, jest zdanie wspomnianych wcześniej egzaminów A-Level. Jest to brytyjski odpowiednik matury – a więc dokumentu, z którym rekrutujesz się na studia.

Druga możliwość to ukończenie programu Foundation, na który możesz wyjechać, jeśli masz skończone 12 lat edukacji. Co najciekawsze, dla niektórych college’y nie musisz mieć zdanej matury, a więc jeśli Ci coś pójdzie nie tak na egzaminie, wciąż możesz myśleć o studiach za granicą! Część szkół organizujących tego typu programy ma swoje college na terenie poszczególnych uczelni z racji podpisanych umów o partnerstwie. Ważne jest zatem, abyś wybierając się na program Foundation robił to z myślą o uniwersytecie, na którym chcesz studiować. Pozostała część szkół oferuje certyfikaty Foundation respektowane przez dużą grupę uniwersytetów, w tym nawet Russel Group.

Dlaczego warto?

Ukończenie szkoły w Wielkiej Brytanii otwiera wiele drzwi. Poza nietuzinkowym wpisem w CV, nauka na Wyspach zapewnia szereg innych korzyści.

Angielskie szkoły kładą największy nacisk na nauczanie praktyczne i tzw. self-study. Uczniowie otrzymują listę zagadnień, które sami muszą opracować na następne zajęcia, a podczas lekcji wywiązuje się dyskusja na temat zdobytych informacji. Tak prowadzone zajęcia uczą zdobywania informacji i prezentowania ich, zarządzania swoim czasem, efektywnej pracy w grupie, radzenia sobie w stresowych sytuacji czy przede wszystkim samodzielności.

Kolejny atut szkolnictwa w UK to małe grupy na zajęciach. Każdy na początku roku szkolnego otrzymuje indywidualny plan zajęć, a grupy na poszczególnych przedmiotach mogą liczyć nawet i kilka osób. Nauczycielowi umożliwia to nawiązanie personalnego kontaktu z każdym uczniem, a uczniowi uzyskanie odpowiedzi na nawet najbardziej nurtujące pytania.

Jak zapewne pamiętasz z filmów, uczniowie w Wielkiej Brytanii na co dzień noszą mundurki. Wbrew pozorom młodzież ma do nich bardzo pozytywny stosunek – czują dumę z przynależności do danej szkoły, a dodatkowo eliminują poczucie wyższości czy niższości prowokowanego strojem. Angielskie mundurki są schludne, estetyczne i zgodne z duchem szkoły.

Na Wyspach uczniowie bardzo wcześnie zaczynają profilować się zawodowo. Dzięki temu na studia przychodzą już niezwykle przygotowani, z głowami pełnymi konkretnych wiadomości. Bardzo cenią to też pracodawcy – mają gwarancję, że zatrudniają wysoce wykwalifikowanego pracownika. Nie muszą inwestować w dodatkowe szkolenia czy poświęcać czasu na przygotowanie pracownika do zawodu.

W brytyjskiej szkole równie ważne co nauczane przedmioty są również wartości, które uczeń nabywa w trakcie nauki. Są to tak uniwersalne postawy jak: współpraca, uczciwość, poszanowanie dla cudzej własności i tradycji. Dzięki temu studenci mają w głowach coś więcej niż tylko wiedzę – wpaja im się swoisty savoir vivre, dzięki któremu lepiej radzą sobie w kryzysowych sytuacjach.

Podsumowując, pobyt w brytyjskiej szkole to nie tylko czas spędzony w sali lekcyjnej. To czas, w którym nawiążesz nowe, międzynarodowe znajomości, nauczysz się samodzielności, doświadczysz poczucia wspólnoty i zdobędziesz kwalifikacje tak cenione na rynku zawodowym. Rozwiniesz też umiejętności miękkie – nauczysz się pracy zespołowej, budowania relacji międzyludzkich.

Jak wygląda aplikacja na studia i co powinienem wiedzieć o kosztach studiowania w UK?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w materiale naszego partnera– zachęcamy do przeczytania ich kompendium!

Co roku wielu maturzystów zadaje sobie dokładnie te same pytania: gdzie studiować, co wybrać, jaka opcja jest dla mnie najlepsza? Jeśli stoicie przed takimi pytaniami, zastanawiacie się, którą drogę wybrać, ta oferta studiów może być właśnie dla Was.

Studia w Wielkiej Brytanii to niesamowita przygoda, poznawanie nowych ludzi i kultur, ale też i intensywna praca. Znasz język angielski i jesteś odważny? A więc off you go! Daj się zaczarować…

Agencja naszego Partnera zajmuje się rekrutacją uczniów i studentów na studia uniwersyteckie w Anglii. Rekrutacją na studia w Anglii zajmujemy się już ponad 10 lat. Uczelnie angielskie prowadzą wiele kierunków studiów zorientowanych na współczesny, europejski rynek pracy.

W Polsce prowadzimy rekrutację na następujące angielskie uczelnie:

 1. University of Bedfordshire, główne kampusy w Luton i Bedford, www.beds.ac.uk
 2. University of Huddersfield, główny kampus w Huddersfield, www.hud.ac.uk
 3. University of Northampton, główny kampus w Northampton, www.northampton.ac.uk
 4. University of Sunderland, główny kampus w Sunderland, www.sunderland.ac.uk
 5. University of Hertfordshire, główny kampus w Hatfield, www.herts.ac.uk

Podstawowymi wymogami do podjęcia studiów są zdana matura oraz potwierdzona znajomość języka angielskiego. Na niektóre kierunki artystyczne i  graficzne koniecznym będzie również przygotowanie portfolio z teczką prac.

Jak to wygląda w praktyce?

 1. Application

Aplikacja na studia to proces dwustopniowy. Najpierw wysyła się wstępne dokumenty (druk aplikacyjny, list polecający, personal statement, portfolio) a następnie uzupełnia dokumenty (kopia paszportu, certyfikaty, kopia dyplomów lub matury)

a) UCAS

W Wielkiej Brytanii obowiązuje centralny system aplikacji przez UCAS (www.ucas.ac.uk). Jeśli chcesz składać aplikację na więcej niż jedną uczelnię najlepiej to zrobić właśnie przez UCAS.

Zakładając konto koniecznie wpisz numer naszej Agencji partnerskiej przy aplikacji.

Aplikacja przez UCAS jest płatna w wysokości ok. 25 GBP.

b) aplikacja bezpośrednia

Niektóre uczelnie przyjmują też bezpośrednie aplikacje na własnych drukach aplikacyjnych. Chcesz składać dokumenty na jedną uczelnię? To opcja dla Ciebie.

Aplikacja na studia tą drogą jest bezpłatna.

Co trzeba wstępnie przygotować?

 • wypelniony i podpisany druk aplikacyjny razem z personal statement
 • list polecający od nauczyciela, wychowawcy, korepetytora, trenera

Co trzeba przygotować po maturze?

 • potwierdzenie kwalifikacji akademickich – kopia matury – wyniki to min. 60% z wszystkich przedmiotów (średnia liczona z wszystkich przedmiotów podstawowych i rozszerzonych)
 • potwierdzenie kwalifikacji językowych – matura z angielskiego na min. 70% z rozszerzenia i 60% z ustnej, IELTS +5.5, CAE +C, TOEFL 550/213/80

Każda uczelnia ma indywidualnie ustalane kryteria przyjęcia. Zapytaj o szczegóły aplikacji obowiązujące na uczelni, która Cię interesuje.

 1. Tuition fee loan

Studia w UK są płatne. Jeden rok studiów licencjackich na większości uczelni kosztuje 9250 GBP.

Całość studiów finansowana jest w ramach rządowej pożyczki studenckiej dostępnej tylko dla studentów z UK i EU. Przez cały okres studiowania za studia się nie płaci dzięki pożyczce, która podlega spłacie po ukończeniu studiów.

Warunki do spłaty pożyczki:

– ukończenie lub opuszczenie uczelni

– podjęcie pracy na pełny etat

– osiąganie dochodów min. 21000 GBP rocznie (UK), 12600 GBP rocznie (PL) – dla każdego kraju próg dochodów jest różny ze względu na różne koszty utrzymania i dochodów w poszczególnych krajach. Powyżej ww. dochodów pożyczka podlega spłacie od nadwyżki ponad ww limit w wys. 9% rocznie.

Niespłacona pożyczka lub jej cześć po 30 latach od ukończenia studiów ulega umorzeniu.

Szczegółowe info dot. pożyczki dostępne jest tutaj:

https://www.gov.uk/student-finance/overview

 1. Accommodation

Zakwaterowanie w akademikach dla nowych studentów jest gwarantowane. Trzeba pamiętać, że akademik to najczęściej najdroższa opcja zakwaterowania i wynosi od 70 GBP do nawet 150 GBP/tydzień. Taniej jest wynająć pokój od osoby prywatnej czy agencji. Wynajęcie akademika wiąże się z podpisaniem umowy na ok. 43 tygodnie  i opłaceniem czynszu za min. 15 tygodni z góry.

 1. Costs of living

Koszty utrzymania (zakwaterowanie i wyżywienie) to koszt 120 GBP/tydz. Studenci w większości przypadków podejmują też pracę, dzięki której mogą się samodzielnie utrzymać. Taka praca jest płatną min. 6 GBP/h.

 1. Scholarships

Uczelnie angielskie oferują stypendia w wysokości 500 – 1000 GBP/rok. Podstawą otrzymania stypendium jest zazwyczaj średnia z matury lub/i dochody w rodzinie.